Auckland Cricket Junior Prizegiving 2018/19

Club Cricket


Auckland Cricket Junior Prizegiving 2018/19

Praneel HiraClub Cricket

Auckland’s junior cricketers celebrated their successes at the last week’s Auckland junior prizegiving at Eden Park.

Across the 37 grades for boys and girls, there were 44 different winning teams – with a range of ages and skill levels from Under-11 girls soft ball teams to the boys’ Under-19 grade.

It was great to see so many players and families coming along to celebrate their achievements over the season. More than two hundred players, parents, coaches and supporters came along to see their teams receive winners’ medals.

Players had their moment to celebrate, and Auckland Hearts players Anna Peterson and Tariel Lamb were on-hand to take photos with some of the winners.

In a particularly memorable moment, the Mangere Pukapuka Cricket Club Year 8 Boys performed a haka on stage.

Congratulations to all the teams and we look forward to seeing you next summer!

 

Winning Teams

Girls

Girls Soft Ball U11 Pool One:
Pre-Christmas:
Grafton United CC – Thunderbolts
Post-Christmas: Grafton United CC – Thunderbolts

Girls Soft Ball U11 Pool Two:
North Shore CC – Sigdi vs. BCCC

Girls White Sat T20 U11:
Pre-Christmas:
Auckland University CC – Peterson
Post-Christmas: Auckland University CC – Huddleston

Girls Midweek U13 Half Season:
Cornwall CC – Ward

Girls Soft Ball U13:
East Coast Bays CC – Dynamites

Girls White Sat T20 U13:
Takapuna District CC – Arlene Kelly

Girls Pink Sat U13:
Pre-Christmas:
Cornwall CC – Claire Crooks
Post-Christmas: North Shore CC – The Vic

Girls Pink Sat U16:
Pre-Christmas:
Takapuna District CC – Lauren Down
Post-Christmas: Cornwall CC – Perkins

Boys

Boys Pink Saturday T20 Y6:
Parnell CC – Hadlee

Boys White Saturday T20 Y6:
Hibiscus Coast CC – Mahu Pacers

Boys U11 Soft Ball:
Cornwall CC – Green

Boys Midweek Y7 Half Season Lower North:
North Shore CC – North and South Trust

Boys Midweek Y7 Half Season Upper North:
East Coast Bays CC – Upper North

Boys Midweek Y7 Half Season Central South:
Parnell CC – Maroon

Boys Midweek Y7 Half Season Central:
Takapuna District CC – Raiders

Boys Midweek Y7 Half Season South Eastern:
Howick Pakuranga CC – Williamson

Boys Midweek Y7 Half Season White South East:
Auckland University CC – Red

Boys Midweek Y7 Half Season White South West:
Papatoetoe CC – PAP 1

Boys Pink Saturday T20 Y7 – Bombay Cup:
Howick Pakuranga CC – Wagner

Boys White Saturday T20 Y7 – Greater Auckland Junior Cup:
Suburbs New Lynn CC – Jeet Raval

Boys Pink Saturday LO Y7 – Challenge Cup:
Auckland University CC – Hurricanes

Boys Midweek Y8 Half Season Central West:
Cornwall CC – Taylor

Boys Midweek Y8 Half Season North:
Takapuna District CC – Pirates

Boys Midweek Y8 Half Season Central South East:
Howick Pakuranga CC – Mills

Boys Midweek Y8 Half Season East A Grade:
Auckland University CC – Asteroids

Boys Midweek Y8 Half Season East B Grade:
Auckland University CC – Super Novas

Boys Pink Saturday T20 Y8:
Papatoetoe CC – Pap 7

Boys White Saturday T20 Y8:
Mangere Pukapuka CC – Junior E

Boys Pink Saturday LO Y8 – Presidents Cup:
Grafton United CC – Grafton

Boys Midweek U14 Half Season South Eastern:
Auckland University – Blue

Boys Midweek U14 Half Season Central:
Eden Roskill CC – Knight Riders

Boys Midweek U16 Half Season South Eastern
Pre-Christmas:
Howick Pakuranga CC – Phillips
Post-Christmas: Howick Pakuranga CC – Phillips

Boys Midweek U16 Half Season Lower Harbour
Pre-Christmas:
Takapuna District CC – Rosmini
Post-Christmas: Takapuna District CC – Combined Schools

Boys Midweek U16 Half Season Western
Pre-Christmas:
Eden Roskill CC – Daredevils
Post-Christmas: Cornwall CC – Gold

Boys Midweek U19 Half Season
Pre-Christmas:
Suburbs New Lynn CC – SNLCC 1
Post-Christmas: Takapuna District CC – TDCC U19

College Sport Colts 9’s LO:
Auckland University CC – AUCC

College Sport Junior Open LO – Ken Deas Cup:
Howick College – Junior Open Blue

College Sport Senior Open LO:
Lynfield College – 1st XI