Cancellations

Auckland Club Cricket


The ground closures, ground changes and defaults for the Cricket Express Junior and Youth Leagues and Senior Grades will be posted on this page. 

 

For the ACA Junior and Youth Morning Cricket Cancellation Policy, which includes the process to follow for home club coaches / managers to cancel home games, please click here.

We strive to get ground closures / cancellations posted as early as possible. 

Mid-Week T20 Grades - will be posted by 12:00pm on the day of the game. 

Saturday Grades:

Morning Grades - will be posted by 7:00am on Saturday morning. 

Afternoon Grades - will be posted by 10:30am on Saturday morning. 

Sunday T20 Grades - will be posted by 12:00pm on Sunday. 

Coaches / managers / captains if you are unsure if the game is on, we encourage you to use the contact list your club should have provided you, to call the opposition team coach / manager / captain to discuss this. If a mutual agreement cannot be made, the home team manager has final say on pitch condition and playability.  If a game is abandoned, the home team coach / manager / captain must enter the game as abandoned on CricHQ immediately.

If contact cannot be made with an opposition team coach / manager / captain or club manager, contact ACA.  If ACA receives a call from an away team advising they cannot contact the home team coach / manager / captain or club manager at 7am (for morning games) and 10am (for afternoon games) or later, ACA has the ability to deem the fixture as abandoned if ACA believes the weather will not allow a fixture to be played.

If in any doubt, please ensure you arrive at the ground on time to avoid a default.

 

Games played on Friday 6 December 2019

U11 Boys Red Grade – Auckland University Mustangs vs Auckland University Spurs

 

Ground Changes for 7 December 2019

Junior

U10 Boys Pool A Grade – Suburbs Ajaz Patel vs Oratia Wrecking Ball now at Green Bay College 1a

U10 Boys Pool C Grade – Grafton Spirit vs Grafton Roar now at Vic Park 3a

U10 Boys Pool C Grade – Grafton Fury vs Grafton Fire now on Vic Park 4a

U10 Boys Pool C Grade – Auckland University Kikorangi vs Auckland University Ma now at Colin Maiden D on Saturday

U11 Boys White Grade – Grafton Aces vs Grafton Fullers 360 Cascades now on Vic Park 2a

U12 Boys Blue Grade – Auckland University vs Howick Stags now at Barry Curtis Park 1a

U12 Boys Blue Grade – Auckland University Thunder vs Howick Knights now at Ti Rakau 2a

U12 Boys Blue Grade – Suburbs Michael Bates vs Takapuna Buccaneers now at Shepherds Park 1a

U13 Boys White Grade – Hibiscus Rodney Rebels vs Oratia Lightning now at Stanmore Bay 1a

U13 Boys LO30 Grade – Cornwall Greatbatch vs Papatoetoe Sohdi now at Hillsborough Park 1a

U13 Boys LO30 Grade – Birkenhead Cobras vs Parnell Chapman now at Ashley Reserve 1a

U13 Boys LO30 Grade – Birkenhead Pythons vs Eden Roskill Wizards now at Bay City Park 2a

 

Senior

Premier Reserve Men – Suburbs New Lynn vs Kumeu now at Ken Maunder 2

One Day 1A – GUCC Tigers vs GUCC Indo-Kiwi Warriors now at Pt England 4a

One Day 3A – AISC Masters vs Parnell Super Kings now at Avondale Racecourse 9a

One Day 4A – AUCC Flaming Balls of Fury vs Parnell Hitmen now at CMP A

 

Defaults for 7 December 2019

Senior

Premier Reserve Women – Takapuna defaults to Auckland University

One Day 2B – GUCC Rampage defaults to Cornwall Park Rangers

One Day 4A – Takapuna Unstraightables defaults to Suburbs New Lynn Knight Warriors

 

Junior Games starting at 8.30am for 7 December 2019

U10 Boys Pool A Grade – Kumeu Gold vs Kumeu Black

U10 Boys Pool A Grade – Kumeu Green vs Suburbs Jeet Raval

U10 Boys Pool B Grade – Hibiscus Coast Tiger Sharks vs North Shore Scimitars

U10 Boys Pool C Grade – Grafton Spirit vs Grafton Roar

U10 Boys Pool C Grade – Grafton Fury vs Grafton Fire

U11 Boys Blue Grade – Howick Williamson vs Parnell Martin

U11 Boys Blue Grade – Howick Boult vs Auckland University Thoroughbreds

U11 Boys White Grade – Waitakere Strikers vs Waitakere Titans

U11 Boys White Grade – Howick Anderson vs Howick Taylor

U11 Boys White Grade – Howick Munro vs Howick Southee

U11 Boys Red Grade – Parnell Hadlee vs Auckland University Broncos

U12 Boys Blue Grade – Suburbs Jeet Raval vs East Coast Bays Cow Corner Commandos

U12 Boys White Grade – Waitakere Eagles vs Cornwall Matt Henry

U12 Boys White Grade – Grafton Sixes vs Suburbs Martin Guptill

U12 Boys White Grade – Waitakere Scorpions vs Cornwall Colin de Grandhomme

U12 Boys White Grade – Howick Kings vs Howick Strikers

U13 Boys Blue Grade – Takapuna Blue vs East Coast Bays Strikers

U13 Girls Grade – Paptoetoe Mataora vs Takapuna Roz McNeill

U13 Girls Grade – Papatoetoe Bourne vs Waitakere Tuis

 

Community Umpires

5th Grade - HCCC vs ECC – Harrison Clark

6th Grade – WCC vs BCC – Jason Stroud

One Day 1A – SNLCC TCs vs WCC – Derek Tidswell