MENU

AUCKLAND CRICKET ASSOCIATION PRIZEGIVING LIST – 2017-18

AUCKLAND CRICKET ASSOCIATION PRIZEGIVING LIST – 2017-18

List of Auckland Cricket Assn Pennant Winners for the 2017-18 Season | Grade Champions

 

Cricket Express Junior Leagues

 

Auckland Cricket Assn Pennant

NHJC Year 6A Championship

Birkenhead Cobras

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Year 6B Championship

Howick Pakuranga Grobbelaar

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Year 6A Plate

Ellerslie

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Year 6A Championship

Grafton Black

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Year 6A Championship

Grafton Gold

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Year 6 Premier Plate

Parnell Hadlee

 

Year 6 Premier Cup

Year 6 Premier Championship

Cornwall India

 

Auckland Cricket Assn Pennant

CEJL / NHJC Year 7 Combined Championship

Takapuna Guy Harley

 

Jag Logistics Plaque

Year 7A Plate

Cornwall Fleming

 

Bombay Cup

Year 7A Championship

Grafton White

 

Challenge Cup

Year 7 Premier Championship

Howick Pakuranga Mills

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Year 8/9 Thursday T20 Championship

Cornwall Green

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Year 8/9 Saturday T20 Championship

Eden Roskill Rising All Stars

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Year 8/9 Limited Overs Afternoon Championship

Howick Pakuranga McClenaghan

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Year 8A – Pool 3 Championship

Parnell Simpson

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Year 8A – Pool 2 Championship

Auckland University Planets

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Year 8A – Pool 1 Championship

Howick Pakuranga de Grandhomme

 

Presidents Cup

Year 8 Premier Championship

Howick Pakuranga McClenaghan

 

Auckland Cricket Assn Pennant

U10 Quikhit Melville 2017

Ellerslie Besties

 

Auckland Cricket Assn Pennant

U10 Quikhit Melville 2018

Ellerslie Besties

 

Auckland Cricket Assn Pennant

U10 Quikhit Melville 2018

Cornwall Shahri

 

Auckland Cricket Assn Pennant

U12 Quikhit Melville 2017

Cornwall Guy

 

Auckland Cricket Assn Pennant

U12 Quikhit Melville 2018

Cornwall Carnachan

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Junior Hearts U12B 2017

Ellerslie

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Junior Hearts U12B 2018

Ellerslie

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Junior Hearts U12B 2018

North Shore Constellation

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Junior Hearts U12A 2017

Cornwall Perkins

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Junior Hearts U12A 2018

Cornwall Claire Crooks

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Future Hearts U15B 2017

Takapuna Toni Baldwin

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Future Hearts U15B 2018

Howick Pakuranga

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Future Hearts U15B 2018

Papatoetoe

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Future Hearts U15A 2017

Parnell Diamonds

 

Future Hearts Cup

Future Hearts U15A 2018

Takapuna Lauren Down

 

Youth Grades

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Year 9-10 B Grade Twenty20

Suburbs New Lynn

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Year 9-10 A Grade Twenty20

Eden Roskill

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Year 9-10 Premier Twenty20 Blue Pool

Howick Pakuranga McClenaghan

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Year 9-10 Premier Twenty20 Red Pool

Howick Pakuranga Munro

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Year 9-10 Premier Twenty20 White Pool

Parnell Wallace

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Junior Open B Pre-Christmas

Auckland University

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Junior Open B Post-Christmas (Blue Pool)

Cornwall Gold

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Junior Open B Post-Christmas (White Pool)

East Coast Bays Composite

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Junior Open A Pre-Christmas

Eden Roskill

 

Ken Deas Cup

Junior Open A Limited Overs Championship

Kingsway

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Senior Open Pre-Christmas Blue Pool

Rosmini Blue

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Senior Open Pre-Christmas White Pool

Rosmini Red

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Under 19 Twenty20 Championship

Grafton Gold

 

Waitemata Cup

Senior Open Limited Overs Championship

Cornwall Colts

 

Saturday and Sunday Twenty20 Grades

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Twenty20 Sunday League 2A Plate 2017

Waitakere Ringins

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Twenty20 Sunday League 2A Championship 2017

Eden Roskill Wannabes

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Twenty20 Sunday League 1B 2017

Auckland University Warriors

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Twenty20 Sunday League 1A 2017

Grafton Beige Brigade

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Twenty20 Sunday League 2A 2018

Auckland University Varsity Kings

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Twenty20 Sunday League 1B 2018

Grafton Pacers

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Twenty20 Sunday League 1A 2018

Mt Wellington IDFA

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Twenty20 Saturday League 2017

Eden Roskill Rising Stars

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Twenty20 Saturday League 2018

Suburbs New Lynn Brown Caps

 

Men’s One Day Grades

 

Auckland Cricket Assn Pennant

President’s Grade Plate

Grafton

 

Auckland Cricket Assn Pennant

President’s Grade Championship

Sri Lanka Warriors

 

Auckland Cricket Assn Pennant

One Day Four B Championship

Birkenhead Green

 

Auckland Cricket Assn Pennant

One Day Four A Championship

Suburbs New Lynn Super Novas

 

Auckland Cricket Assn Pennant

One Day Three B Championship

Birkenhead Cornered Tigers

 

Grafton Zoo Memorial Cup

One Day Three A Championship

Auckland Indian Sports Night Riders

 

Auckland Cricket Assn Pennant

One Day Two C Championship

Papatoetoe All Stars

 

Auckland Cricket Assn Pennant

One Day Two B Championship

Takapuna The Rangers

 

Opotiki Cup

One Day Two A Championship

Grafton Kings XI

 

Archers Cup

One Day One B Championship

Suburbs New Lynn TC’s

 

Bridgens Cup

One Day One A Championship

Grafton Indo Kiwi United

 

Men’s Two Day Grades

 

Auckland Cricket Assn Pennant

7th Grade Limited Overs Championship

Birkenhead Gold

 

Auckland Cricket Assn Pennant

7th Grade Two Day Championship

Waitakere

 

Auckland Cricket Assn Pennant

7th Grade Overall Championship

Waitakere

 

Auckland Cricket Assn Pennant

6th Grade Limited Overs Championship

Eden Roskill

 

Auckland Cricket Assn Pennant

6th Grade Two Day Championship

Grafton AUT

 

Auckland Cricket Assn Pennant

6th Grade Overall Championship

Grafton AUT

 

Auckland Cricket Assn Pennant

5th Grade Limited Overs Championship

Kumeu Spartans

 

Auckland Cricket Assn Pennant

5th Grade Two Day Championship

Kumeu

 

Jack Watts Memorial Cup

5th Grade Overall Championship

Kumeu

 

Auckland Cricket Assn Pennant

4th Grade Limited Overs Championship

Parnell

 

Auckland Cricket Assn Pennant

4th Grade Two Day Championship

Grafton

 

Robert J Clarke Cup

4th Grade Overall Championship

Grafton

 

Auckland Cricket Assn Pennant

3rd Grade Limited Overs Championship

Grafton

 

Auckland Cricket Assn Pennant

3rd Grade Two Day Championship

Grafton

 

Chairman’s Cup

3rd Grade Overall Championship

Grafton

 

Women’s Premier & Reserve Grades

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Premier Reserve – Twenty20 Championship

Cornwall Green

 

Emily Drumm Cup

Premier Reserve – Limited Overs Championship

North Shore Sportslink International

 

Prichard Cup

Premier Grade Limited Overs Championship

Auckland University / Waitakere

 

Pearl Dawson Trophy

Premier Grade Twenty20 Championship

Auckland University / Waitakere

 

Men’s Premier & Reserve Grades

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Premier Reserve Limited Overs Minor Championship

Kumeu

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Premier Reserve Limited Overs Major Championship

Eden Roskill

 

Auckland Cricket Assn Pennant

Premier Reserve Two Day Minor Championship

East Coast Bays

 

President’s Cup

Premier Reserve Two Day Major Championship

Suburbs New Lynn

 

Cricket Express Cup

Premier Grade Twenty20 Major Championship

North Shore

 

Jeff Crowe Cup

Premier Grade Limited Overs Championship

Cornwall

 

Tom Hellaby Trophy

Premier Grade Two Day Minor Championship

Suburbs New Lynn

 

Allan Thompson Memorial Trophy

Premier Grade Two Day Major Runner-Up

Papatoetoe

 

Hedley Howarth Trophy

Premier Grade Two Day Major Championship

Howick Pakuranga

 

Team Awards

 

Spirit of Cricket Award

Team deemed to have played in the Spirit of Cricket as decided by umpires

Parnell

 

Kennedy Cup

Most Team Catches (Women’s)

Takapuna

 

Stringfellow Cup

Most Improved Premier Grade Team (Women’s)

Howick Pakuranga

 

Grosvenor Cup

Best All Round Premier Team (Men’s) – As determined by Umpires

Parnell

 

Individual Awards

 

Elsie Daniels Trophy

Most Individual Catches in Premier Grade (Women’s)

Bella Armstrong (Cornwall)

 

Cliffe Cup

Best All Round Premier Grade fielder (Women’s)

Lauren Down (Takapuna)

 

Robinson Cup

Best First Year / Premier Grade player (Women’s)

Alyssa Bowden (Howick Pakuranga)

 

McKenzie Cup

Most Improved Premier Grade Player (Women’s)

Josie Penfold (Howick Pakuranga)

 

Tish Rewiti Cup

Most Promising Player (Women’s)

Saachi Shahri (Cornwall)

 

Duncan Rae Cup

Most Wickets in Premier Grade (Women’s)

Lauren Heaps (Takapuna)

 

Nessie Hammond Cup

Most Runs in Premier Grade (Women’s)

Katie Gurrey (Auckland University)

 

S R Speed Trophy

Most Wicket Keeping Dismissals in Premier Grade (Men’s)

Jonathon Bassett-Graham (Suburbs New Lynn)

 

Auckland Cricket Assn Trophy

Most Runs in Premier Grade (Men’s)

Brian Barnard (Cornwall

 

Platypus Trophy

Most Wickets in Premier Grade (Men’s)

Louis Delport (East Coast Bays)

 

Riddols Memorial Cup

Most Improved Premier Grade Player (Men’s)

Jared Challis (Waitakere)

 

W R Fee Trophy

Highest Score at Grounds other than Eden Park

Nigel Collins (Takapuna) 262

 

Ken Deas Memorial Trophy

Best First Year Premier Grade Player

Swayam Desai (Eden Roskill)

 

Don Coleman Cup

Most Meritorious Batting

Martin Guptill (Blackcaps) 105 vs Austraila (T20)

 

Ridings Cup

Highest Score at Eden Park/CMP

Colin Munro (Auckland Aces) 174*

 

ACUSA Premier Captain

Most Positive Premier Grade Captain

Scott Marra (Cornwall)

 

Dick Shortt Memorial Trophy

Most Positive Premier Grade Player

Seb Langridge (East Coast Bays)

  • SHARE